Роздуми про популярність Кракова

Роздуми про популярність Кракова

Роздуми про популярність Кракова

Та не образяться на мене Варшава і Гданськ, Вроцлав і Познань, а також інші великі та малі міста і села Польщі, але я ризикну припустити, що вже не одне десятиліття Краків був і залишається найбажанішим для туристів містом Польщі. Тут, подібно іншим туристичним центрам, не буває й дня, щоб за площею Ринок не снували туди-сюди натовпи з усіх куточків світу, якщо ви побродите навколо Сукєнніц годинку-півтори, то напевно почуєте англійську, німецьку, українську, російську, французьку … і т. д.
Справді, Краків — чудовий, гарний по-своєму в будь-який час року і в будь-яку пору дня. У чому причина такої популярності Кракова у туристів? Причин тому багато.

По-перше саме тут довгий час знаходився центр польського королівства. Потім столиця перебралася до Варшави, а Краків, як показав час, від цього тільки виграв. Парадокс правда? Зараз поясню, що я маю на увазі. Перш за все, після того, як королівський двір зі всією адміністрацією перебрався до Варшави, Краків став провінцією. Основні зусилля з модернізації були кинуті на Варшаву: саме сюди запрошували кращих архітекторів, тут реалізовувалися самі амбітні проекти, у Варшаві як у калейдоскопі змінювали один одного класицизм, бароко, рококо, романтизм і т.д. Не те, щоб у Кракові не було життя, але якимось дивним чином він зберіг свій середньовічний вигляд. Будь він столицею, йому б це навряд чи вдалося.

Крім того, втративши статус польської столиці, Краків уникнув долі Варшави 1944 року. Трагічна доля міста, крім усього іншого, — це наслідок столичного статусу Варшави. У будь-яку війну столиця — головна мета ворога. Краків в цьому сенсі був цікавий куди менш, що і дозволило йому зберегти свої середньовічні і ренесансні перлини.
У другій половині ХХ століття популярності Кракову додала фігура Кароля Войтили, більш відомого світові, як папа Іван Павло II — перший в історії папа-слов’янин, який перед тим був архієпископом краківським. До натовпу звичайних туристів приєдналися не менш численні натовпи паломників, а з канонізацією Кароля Войтили місця, пов’язані з діяльністю Івана Павла II набувають все більшої популярності у туристів.

Так вийшло, що історичний центр Кракова першим в Польщі був внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Це, безперечно, також додало місту світової слави.

Але справа навіть не в цьому. Ми можемо знаходити ще незліченну безліч аргументів «за», однак при цьому нас завжди буде переслідувати одне і те ж дивне питання, — А навіщо? Навіщо шукати раціональні пояснення, які ні на йоту не наблизять нас до справжнього чарівності Кракова?
Це неможливо пояснити, це можна тільки відчути. Є міста відверто красиві, для мене це Відень і Мадрид, є міста, які купаються в променях своєї слави — Париж і Прага, а є міста чарівні своєю чарівністю. Саме таким здається Краків. Тут якось тепло і по-домашньому затишно, тут немає помпезності, як у містах, колишніх королівськими резиденціями в Новий час, тут все пашить гідністю, але в той же час дивно привітно і демократично.

Навіть, якщо ви всього на один день у Кракові, то благаю вас — познайомтеся з містом ближче. Для цього в божевільному ритмі бігу, коли ви ставите обов’язкові галочки у своєму путівнику: Маріацький костел, Сукенніци, Вавель, Казімеж …, викроїте пару годинок і … Просто побродіть вуличками старого міста, абстрагуйтеся від шуму Ринку (якщо буде накрапати дрібний дощик — не біда ), подумайте про те, як жили і що бачили ці камені, скільки живих емоцій стоїть за кожною з кам’яниць. А потім усядьтесь в одній з численних кав’ярень на Ринку і замовте собі каву. Проведіть вечір з чашкою (філіжанкою) кави, спостерігаючи за мірним переміщенням стрілок на годиннику Маріацого костелу, під звуки хейналу подумайте, що непогано б було сюди повернутися ще раз і поблажливо окиньте поглядом всюдисущих японців з їх фотоапаратами: їх гаджети ніколи не дозволять перенести частинку Кракова в країну, висхідного сонця …

Після цього ви знехотя. Встанете, обігнете Сукенніци, штовхаючись у натовпі туристів і вуличних акторів, які до вечора заповнюють всю площу і, з яскраво освітленій ринкової площі, вийдіть в темряву середньовічних вулиць, прямуючи до трамвайної зупинки. Тепер ви знаєте, що знайомі з цим містом, спогади про цей момент залишаться у вашому серці назавжди. Адже ваше серце — не японський фотоапарат, воно здатне десятиліттями зберігати тепло, тепло краківського кави, тепло Кракова, тепло ваших відносин з цим містом.
Краків …

Залиште коментар

return_links(); ?>
3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19