Катовіце. Місто садів та вуличного розпису

Катовіце. Місто садів та вуличного розписуХудожня галерея на свіжому повітрі — одна з новітніх пам’яток столиці Сілезії. На фестивалі вуличного мистецтва міста Катовіце, яке до цих пір асоціювався з відвалами і шахтами, зараз показує своє нове обличчя.

Стріт-арт — мистецтво, яке вийшло з галереї — створюється в громадських місцях, в основному на вулиці. Таким чином, воно доступне не тільки вузькому колі завсідників салонів, арт-клубів і вернісажів, але кожен може стати його адресатом. Графіті, вуличний розпис і різного роду перформанси вже зараз складають міську тканину чи не кожної європейської столиці. Вуличне мистецтво стало настільки популярним, що його любителі приїжджають в Лондон не для того, щоб побачити Біг-Бен, а культову розпис Бенксі. Ще жоден художник у Польщі не добився такої слави, хоча альбоми з польським графіті випускаються вже не маловідомими видавництвами, а під патронатом Міністерства культури.

В даний час в Катовіце — столиці силезської агломерації — проходить третій фестиваль вуличного мистецтва, який, на відміну від інших культурних заходів, залишає за собою яскравий слід. У його рамках проводяться дебати, концерти, семінари та зустрічі з художниками вуличного мистецтва з усієї Європи, а головне — створюється вуличний розпис. Після проведення двох останніх фестивалів стіни Катовіцьких будівель поповнились дванадцятьма новими творіннями. Цього року з’являться ще сім, а їх авторами будуть визнані художники з Польщі, Великобританії та Франції.

Нинішній фестиваль дивує також художніми інсталяціями. На вулиці Поштовій в центрі міста знаходиться Public Painting Machine — інсталяція, розроблена Никласом Роєм і Каті Хииппа, завдяки якій усі бажаючі можуть пограти в художника. Картини, створені за допомогою системи важелів і механізму передач, будуть виставлятися на аукціоні. Група кіберактивістів з Graffiti Research Lab Germany, у свою чергу, намалює лазерне графіті на стінах Катовіцького висоток.

Частина фестивалю присвячена розкриттю краси самого міста. Йдеться про велосипедні екскурсії по слідах Катовіцького вуличного розпису або про семінари з розробки звукової карти тамтешніх зелених районів. До історії культури міста відноситься також інсталяція «Двійник» місцевого художника Шимона Кобиляжа. Композиція в парку Костюшка пов’язана з твором Альфреда Шклярського «Двійник професора Рави» — популярним молодіжним романом у жанрі наукової фантастики, дія якого відбувається в основному в парку.

Організатором фестивалю стріт-арту є міський культурний заклад «Катовіце місто садів». Згідно назви, його завдання полягає в тому, щоб змінити промисловий, похмурий образ міста і активізувати потенціал Верхньої Сілезії. Найбільша агломерація у Польщі з населенням 2 млн. жителів знаходиться на перетині двох континентальних транспортних шляхів з півночі на південь і зі сходу на захід Європи. Враховуючи науково-промисловий потенціал і високі в Польщі витрати на дослідження і розвиток, місто може вийти у першу лігу європейських мегаполісів. Передвістям цього є такі події, як фестиваль стріт-арту.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19