Вчимося читати по-польськи ч.3 («прості» приголосні)

Вчимося читати по-польськи ч.3 («прості» приголосні)Ми продовжуємо наші уроки читання на польському. Ми вже розібралися з читанням голосних літер польського алфавіту. І не дивлячись на те, що у польських голосних ще є трохи секретів від нас (читання «i» або особливості звучання «ą» і «ę» в різних позиціях) ми відвернемося від них і сьогодні поговоримо про читання найпростіших приголосних. Бо одними голосними ситий не будеш та слів з них не скласти, як не старайся, навіть, якщо ми осягнули найпотаємніші їхні секрети.

Отже, почнемо. Сьогодні ми говоримо про «прості» приголосні, які умовно поділимо на 3 групи.

Група I.
Сюди ми віднесемо наступні літери: b, d, f, k, m, n, p, t та w. Ці літери об’єднує те, що вони читаються однаково практично у всіх мовах, що використовують латиницю. Тому яку б мову ви не вчили в школі чи поза нею, англійську чи, німецьку чи, та хоч данську або хорватську з читанням цих букв у вас не виникне рівним рахунком ніяких проблем. Їх складно прочитати інакше, ніж правильно.

Baran, dom, firanka, kanapa, matka, noc, ptak, traktor, woda.

Група II.
Друга група приголосних вимагає деяких мінімальних коментарів. Тут ми зупинимося на g, h, j та ń.

G, g — ми читаємо як український «г». Ніколи g не читаємо, як більш звичний англійський [дж] або французький [ж].

Навпаки, H, h в польській мові може нагадувати український гортанний [г], але частіше все ж чується як звичний  вуху [х].

J, j в польській мові завжди читається як український короткий [й]. Тому, приступаючи до читання польською, забудьте про [дж] або [ж].

І, нарешті, остання буква в цій групі ń — м’який [нь]. До слова, риска над приголосним в польській мові називається kreska і завжди позначає м’якість букви, що знаходиться під нею.
Цікаво, що ń — це єдина приголосна літера, з якої не починається жодне слово, а значить вона не може бути головною.

Gazeta, hejnał, jajko, koń.

Група III
Тут ми зібрали приголосні, які потребують особливої уваги з вашого боку: c, ć, l, ł, s, ś, z, ż та ź.

C, c — завжди читаємо як [ц] і ніколи як [k] (/ англ. Cat). І тільки в тому випадку, коли після «с» стоїть буква «i», читання цієї літери змінюється та склад «ci» слід читати як звичайний український [ч]. Саме цей звук позначається і наступна буква цієї групи — ć. Іншими словами, буква с в будь-якій позиції читається як [ц], і тільки в поєднанні ci та ć вони читаються як [ч].
c — córka
ci — cisza
ć – ćwiczenie

Подібна ситуація складається і з буквою s, яку ми завжди читаємо як [c]. А ось в позиції перед «i» (si) і під Креско (ś) її слід читати як м’який [щ].
s — sobota
si — sierota
ś — środa

А ось з буквою z ситуація ще більш заплутана:
z — [з] — Zamość
zi = ź — [жь] — zielony / źle
ż — [ж] – żona
І в кінці — найскладніші приголосні польської мови:

Зовні  знайома нам буква L, l насправді представляє серйозну складність для нас. Проблема полягає в тому, що польська [l] м’якше, ніж український [л] в слові «лопата», але при цьому твердіше, ніж український [ль] у слові «люстерко». Тим, хто тільки починає вивчати польську мову, я рекомендував би простежити за рухами власної мови. Коли ми вимовляємо «лопата», то кінчик нашої язика впирається в краєчок верхніх зубів. Промовляючи «люстерко», ми впираємося кінчиком язика у верхнє піднебіння. А щоб правильно вимовити польський L, l необхідно упертися кінчиком язика в те місце, де верхнє піднебіння зустрічається з передніми зубами. Спробуйте, і якщо ви уважно простежте за рухами мови, то обов’язково отримаєте потрібний звук. На перших порах він може даватися не просто, але з часом обов’язково прийде і легкість і швидкість.

А ось буква Ł, ł – яка відома нашим північним сусідам – білорусам,  абсолютно не знайома українській мові. Зате з цим губним звуком [ў] добре впораються знавці англійської або французької мови. Він відомий за англійським словами what, why, where або по французькому диграфу oi в словах toi, moi, vouloir. Не пощастило вам, якщо в школі ви гризли німецьку або, якщо мови не були вашою сильною стороною на шкільній лаві. У цьому випадку просто спробуйте вимовити [в] за допомогою одних тільки губ.

PS: В якості постскриптуму до цього матеріалу, хотів би зазначити, що уважний читач не помітив серед польських приголосних трьох звичних для алфавітів, заснованих на латиниці. Це x, q та v, яких в польській мові просто немає.

Залиште коментар

3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19